Bordeaux: raj dla smakoszy wina

Bordeaux - wino

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić wspaniałe francuskie miasto Bordeaux. Wśród tych powodów znajdują się między innymi spacery wzdłuż krętej rzeki Garonne, znakomita architektura, a także smakołyki, takie jak świeże ostrygi czy soczyste steki. Ale jedna atrakcja zawsze będzie najważniejsza w tym regionie, a jest nią wino.
Wskazówka znajduje się w nazwie. Zarówno znawcy, jak i turyści przybywają do Bordeaux w poszukiwaniu aromatów i złożonych smaków, które można znaleźć właśnie w kieliszku wina Bordeaux. Można tu znaleźć między innymi jeżyny, ciemne wiśnie, piżmo czy lukrecja.
Bordeaux jest postrzegane jako złoty standard w produkcji wina i nietrudno zrozumieć dlaczego. Bordelais podchodzi do swojej reputacji bardzo poważnie, dlatego oferuje specjalistyczne wycieczki po zamkach, degustacje, wizyty w winnicach i wizytę w ogromnym muzeum w całości poświęcone winu. Innymi słowy, odwiedzający są przygotowani na to, żeby w pełni zanurzyć się w kulturze wina. Oto kilka sposobów na to, jak odnaleźć się w kulturze wina.

Odwiedź La Cite du Vin

Muzeum La Cite du Vin kształtem przypomina kieliszek, a złote panele łapią światło słoneczne. Jeżeli ten widok nie wywołuje u ciebie pragnienia napicia się wina, to cała reszta na pewno wywoła: zróżnicowane i częste wystawy zanurzą cię we wszystkich aspektach kultury wina. Istnieją tu interaktywne ekrany, które pozwalają na spotkanie twórców pochodzących winnic z całego świata, jak i filmy sławnych ludzi pijących wino na przestrzeni lat. Jednym z najbardziej pobudzających zmysły eksponatem są pompy umiejscowione na zewnątrz o zapachu malin, ołówka, skórzanych rękawiczek i różnych innych aromatów. W muzeum mówi się o winie w historii, poezji, miłości, a nawet w religii. Oczywiście po wszystkim, odwiedzającym oferuje się degustacje, przy czym warto wspomnieć, że w cenie biletu zawiera się kieliszek wina serwowany w Belvedere na ósmym piętrze baru z panoramicznym widokiem.

Poznaj krajobraz

Ludzie często mówią o tym, jak ważne jest naturalne środowisko – gleba, opady deszczu i słońce (wśród innych czynników) mają wpływ na rozwój winogron oraz na ich późniejszy smak. Jest to szczególnie znaczące w Bordeaux. Region ten jest podzielony przez rzekę Gironde, która pozostawia na lewym brzegu glebę idealną do uprawy winogron Cabernet Sauvignon, a na prawym brzegu glebę zawierającą gliny i wapnie perfekcyjne dla winogron Merlot.
Nie ma lepszego sposobu, aby zrozumieć jak wino Bordeaux wyraża swoje środowisko niż sprawdzenie samemu i odkrywanie krajobrazu. Kiedy zobaczysz winorośle pomiędzy białymi kredami i przedzierające się słońce lub gdy poczujesz chłodną atlantycką bryzę na swojej skórze, wtedy zrozumiesz jak te wszystkie elementy tworzą smak butelki wina, którą wkrótce będziesz mógł otworzyć. Degustacja wina będzie wtedy jeszcze bardziej satysfakcjonująca.
Były winiarz Pascale Larroche oferuje niezwykłe wycieczki rowerowe po ogrodach Bordeaux, dzięki czemu zwiedzający mogą się bliżej przyjrzeć temu, jak produkowane jest wino.

Zwiedź zamki

Zamki w Bordeaux są naprawdę bardzo duże. Są one zbudowane z kamienia wapiennego w kolorze starego pergaminu, otoczone dziewiczymi terenami, a po bokach znajdują się rzędy nieskazitelnych zielonych pnączy, co pozwala na zrozumienie historii i prestiżu tych starych budowli. Prawie wszystkie zamki chętnie witają podróżnych: wiele z nich jest bezpłatnych lub bardzo tanich, a oferują syte posiłki razem z winem. Bardzo często jest szansa również na to, żeby poznać samych winiarzy. Możliwe jest również samodzielne podróżowanie po zamkach, w tym celu należy przygotować się poprzez strony internetowe.
Jednakże z oczywistych powodów będziesz potrzebował kierowcy, dlatego dobrym pomysłem jest zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem. Cena takich wycieczek zazwyczaj zawiera nie tylko transport, ale również bilety do zamków, degustacje, a nawet lunch. Biura turystyczne w Bordeaux oferują szeroki wachlarz wycieczek, więc w zależności od upodobań, można wybrać się w głąb piwnic Pomerol, na obiad z czterech dań w Pessac-Leognan lub wybrać się na wycieczkę do Margaux.

shop