Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Zastanawiasz się, czy da się i jak otworzyć wino bez korkociągu? Przygotowaliśmy listę sprawdzonych sposobów, które wymagają podstawowych przedmiotów – na pewno masz je w domu. To szczególnie przydatne, kiedy wybierasz się w plener lub wtedy, gdy ochota na pyszny trunek dopadnie Cię w niedzielę, gdy nie możesz kupić odpowiedniego sprzętu. Sprawdź, jak otworzyć butelkę wina korzystając z buta, klucza, długopisu lub innych przedmiotów!

Otwieranie wina bez korkociągu – to nie takie trudne!

Wielu z nas zastanawia się, jak otworzyć wino bez korkociągu. Zdarza się, że nie mamy innej możliwości. Nie każdy z nas ma korkociąg w domu, a kiedy wybieramy się w plener, czasem zapominamy go zabrać ze sobą. Kemping, pobyt pod namiotem czy inne formy aktywności w plenerze to idealny czas na pyszne wino, które możesz w prosty sposób otworzyć bez użycia korkociągu.

Wepchnięcie korka do środka butelki to najprostszy sposób. Zajmuje chwilę, jednak pozwala szybko uwolnić szyjkę butelki i dostać się do wina. Im dłuższy przedmiot, tym łatwiej będzie to zrobić. Butelkę ustaw na twardym podłożu, a następnie wepchnij korek do środka. Jednak kiedy korek jest naturalny, a nie syntetyczny, jego drobinki mogą zacząć rozpadać się w winie. Inne ryzyko jest takie, że dno butelki odpadnie od niej pod wpływem ciśnienia. dlatego możesz też przedziurawić korek, by dać ujście powietrzu.

Brak korkociągu nie jest jednak przeszkodą do otwierania wina – przygotowaliśmy listę innych sposobów. Sprawdź, jak to zrobić.

Czym otworzyć wino?

Nasze propozycje na to, jak otworzyć wino bez korkociągu, wykorzystują zupełnie powszechne przedmioty, które każde z nas ma w domu. Przeczytaj nasze sprawdzone rady na to, jak to zrobić bez wysiłku.

Jak otworzyć wino butem?

Kiedy podczas wypadu w plener najdzie Cię ochota na wino, możesz nie mieć pod ręką niczego, co umożliwiłoby otwarcie wina. Na pewno jednak masz przy sobie buty! Doskonale sprawdzą się tu męskie buty z najlepiej twardą, płaską podeszwą i mocno zabudowaną piętą. Ściągnij but i włóż butelkę do środka, tak by jej dno ułożyć w miejscu pięty. Znajdź pionową powierzchnię – jako stabilny punkt świetnie sprawdzi się murek czy drzewo. W domu możesz też wykorzystać tu książkę w twardej okładce przyłożoną do ściany. Chwyć wino tuż za zakończeniem szyjki butelki, czyli tam, gdzie zaczyna się rozszerzać. Drugą rękę wykorzystaj do przytrzymania buta. Delikatnie, ale dynamicznie uderz butem wraz z dnem butelki o powierzchnię. Ruch musi być delikatny, by nie stłuc butelki. Ciśnienie od dna butelki zacznie wypychać korek na tyle, że uda Ci się go wyjąć dłonią lub kombinerkami.

Jak otworzyć wino kluczem?

Jeśli pomysł z butem nie wystarczy, możesz użyć klucza. Wbrew pozorom kluczem da się otworzyć nie tylko piwo! Musi jednak mieć spiczaste zakończenie, by skutecznie wbić go w powierzchnię korka. Wbij go pod kątem 45 stopni, zacznij obracać klucz, jednocześnie ciągnąc go ku górze.

Jak otworzyć wino długopisem?

Otwarcie wina przy pomocy długopisu? To także jest możliwe! Przydadzą Ci się tu jeszcze dwa spinacze. Wyprostuj je tak, by na ich końcach powstały litery U. Jeden koniec umieść pomiędzy korkiem a krawędzią butelki tak, by drugi znad niej wystawał. Kiedy spinacz znajdzie się na końcu korka, przekręć go i zrób to samo z drugim spinaczem. Wyprostuj wystające części spinaczy i zwiń je ze sobą. Następnie w powstałym otworze umieść długopis i wyjmij korek.

Jak otworzyć wino widelcem i nożem?

Możesz także do otwarcia wina wykorzystać widelec i nóż. Nóż wbić w korek tak, by schować w nim około 3/4 ostrza. Włóż je pomiędzy ząbki widelca tak, by je zaklinować. Zadziała zupełnie jak korkociąg. Kręć przyrządem z noża i widelca, stopniowo wykręcając korek.

Jak otworzyć butelkę nożyczkami?

Otwórz nożyczki tak, by ich ostrza ustawiły się w kącie prostym. Jedną ręką trzymamy butelkę, natomiast drugą wbijamy ostrze nożyczek tak głęboko, jak to tylko możliwe. Ten sposób na to, jak otworzyć wino bez korkociągu, wykorzystuje jednak jego technikę. Wykręcaj korek jednocześnie go podważając, stopniowo wysuwając go do góry. Możesz skorzystać także z innego ostrego narzędzia – liczy się tylko, by wbić je idealnie w środek korka.

Jak otworzyć wino z pomocą palnika kuchennego?

W tym wypadku metoda opiera się na odpowiednim podgrzaniu przestrzeni pomiędzy korkiem a winem. Połóż butelkę na płaskiej powierzchni i rozpal palnik kuchenny nad powierzchnią wina, a drugą ręką obracaj ją tak, by ogrzała się równomiernie. Korek stopniowo będzie się przesuwać, dzięki czemu już po chwili będziesz mógł go wyjąć ręką. Mogą Ci się także przydać kombinerki.

Inne sposoby na otwieranie wina bez korkociągu

Możesz także otworzyć butelkę na przykład kosmetycznym, metalowym pilniczkiem z ostrym czubkiem, korzystając z niego jak z korkociągu. W ten sam sposób sprawdzi się śrubokręt. Wkręcamy wkręt w korek, a następnie kombinerkami wyciągamy go z butelki. Nie zawsze mamy śrubokręt ze sobą, ale w każdym domu są wieszaki – te z drutu będą doskonałe, jednak trzeba je wygiąć, więc nie nadają się do ponownego użytku.

Jak widzisz, otwieranie wina bez korkociągu nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Znajdź jeden z tych przedmiotów w swoim otoczeniu i dostań się w prosty sposób do aromatycznego wnętrza butelki!