Podkarpacie to niezwykły region Polski, który słynie z wielu wyjątkowych miejsc przyciągających turystów zarówno z kraju, jak i ze świata. Na szczególną uwagę zasługują jednak liczne winnice mogące poszczycić się bogactwem aromatycznych trunków. Podkarpackie wina wyróżniają się bowiem charakterystycznym smakiem specjalnie wyselekcjonowanych szczepów winogron gwarantujących niezapomnianą degustację. Nic więc dziwnego, że to właśnie tutaj wiedzie Karpacki Szklak Wina, który łączy winiarzy i koneserów tego trunku w regionie. Razem z nami odkryj więc największe tajemnice podkarpackich win.
Winiarskie tradycje na Podkarpaciu sięgają, aż do XI wieku. Już wtedy trunki na bazie winorośli produkowali benedyktyni, mnisi oraz księża, dla których sprowadzanie alkoholu z zagranicy okazało się zbyt drogie. Z czasem smak wina zaczęli doceniać również przedstawiciele możniejszych klas społecznych, w tym dworzanie oraz dostojnicy. Popularność trunku na Podkarpaciu sprawiła, że w regionie zaczęły pojawiać się pierwsze winnice. Nie trwało to jednak zbyt długo ze względu na węgierską ekspansję, która powoli zaczęła podbijać tę część Europy. W winnicach podkarpackich lądowały więc węgierskie wina, a rodzima produkcja została na jakiś czas wstrzymana. Na szczęście na początku lat osiemdziesiątych polscy winiarze na nowo rozpoczęli własną działalność. Pierwsza współczesna winnica Golesz powstała w 1982 roku w Jaśle. Od tamtej pory na terenie całego Podkarpacia kontynuuje się dawną tradycję. Obecnie w całym regionie znajduje się ponad sto siedemdziesiąt różnych winnic – o powierzchni rozpoczynających się od kilku arów, aż do 2-3 hektarów. To jedyny taki obszar na mapie Polski, w którym można zwiedzić winiarnie, przyjrzeć się całemu procesowi produkcji trunków oraz popróbować wielu aromatycznych win.
Wina podkarpackie produkowane są na bazie szczepów winorośli, które hoduje się właśnie w tym regionie. Przede wszystkim są to gatunki mieszańcowe i odmiany północe cechujące się dużą odpornością na mróz, dzięki czemu mogą bez większych przeszkód przetrwać nawet najbardziej srogie zimy. Uznawane za bardziej szlachetne szczepy winorośli vitis vinifera niestety nie poradziłyby sobie w naszym klimacie.
Gatunki, z których najczęściej podkarpaccy winiarze produkują białe wino to Jutrzenka, Hibernal, Muskat Odeski, Johanniter, Solaris, Bianca, Siberia, Seyval Blanc i Aurora. Na szczególną uwagę zasługuje jednak Jutrzenka, która wyjątkową popularnością cieszy się wśród węgierskich, słowackich i czeskich hodowców. Ta odmiana szczepów winorośli wyróżnia się wyjątkowo intensywnym aromatem wpływającym na cały bukiet wina.
Podkarpackie czerwone wina przeważnie uprawiane są z odmian takich jak Cortis, Regent, Cabernety Dorsa, Rondo, Frontenac, Leon Millot oraz Marechal Foch. Mimo nie do końca sprzyjających warunków atmosferycznych, niektórzy winiarze decydują się również na uprawę szlachetniejszych odmian winorośli, w tym białej Chardonnay, Pinot Noir, Pinot Gris, Dornfelder, Riesling, Traminera lub Veltlinnera.
Wina produkowane na Podkarpaciu charakteryzują się wysoką kwasowością. Trudno więc znaleźć tu słodsze trunki, które podbijają serca koneserów w Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech. Warto jednak zauważyć, że polscy winiarze wyjątkowo umiejętnie łączą poszczególne aromaty i odpowiednio równoważą bukiet trunków, przez co wysoka kwaskowatość nie jest, aż tak bardzo wyczuwalna.
Karpacki Szlak Wina to porozumienie dwudziestu trzech winnic z Polski oraz Słowacji, których właściciele stworzyli niepowtarzalny projekt turystyczny. Koneserzy dobrych trunków odwiedzając jedną z zrzeszonych winnic mogą nie tylko degustować wyśmienita wina, ale także poznać tajniki wytarzania win, zwiedzić winiarnię i uprawę winorośli lub porozmawiać z ich właścicielami. Nie można też nie wspomnieć, że każda podkarpacka winnica jest całkiem inna. Posiada własną historię, uprawia odmienne szczepy winorośli oraz posiada różne pomysły i sposoby na realizację winiarskiej pasji. Nic więc dziwnego, że wielu degustatorów rezerwuje sobie całe tygodnie na zwiedzanie i co najważniejsze spróbowanie większości wyśmienitych podkarpackich trunków.
Karpacki Szlak Wina obejmuje zarówno większe oraz bardziej cenione winnice, jak i mniejsze, rodzinne, które jednak też oferują bardzo dobre wina. Wśród najpopularniejszych podkarpackich winnic wymienić można chociażby Winnicę Golesz, Zamkową oraz Dwie Granice.
Winnica Golesz położona jest na południowo-zachodnim stoku pomiędzy Jasłem a Pilznem. Założona w 1982 roku przez Romana Myśliwca uznawana jest za pierwszą współczesną podkarpacką winnicę. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się ponad siedem tysięcy różnorodnych krzewów winorośli. Winnica Golesz zajmuje się jednak nie tylko produkowaniem trunków, ale również sprowadzaniem i testowaniem nowych szczepów oraz sprawdzaniem ich możliwości przystosowania w polskim klimacie. W zasobach winnicy dostępne są wina biała, czerwone oraz różowe w wersji wytrawnej i półsłodkiej.
Winnica Zamkowa znajduje się w Korczynie obok Krosna. Założona w 2011 roku przez Beatę i Marka Stodółka obejmuje powierzchnię jednego hektara, na którym znajduje się Dom Wina oraz winiarnia. Warto zauważyć, że to właśnie tutaj produkowane jest jedyne w województwie podkarpackim wino z podsuszanych winogron Hibernal. Ponadto w Zamkowej można degustować różne odmiany win białych i czerwonych.
Winnica Dwie Granice zlokalizowana jest pomiędzy dwoma miejscowościami – Przysiek i Trzcinica. Założona w 2004 roku przez Lidię i Marka Nowińskich zajmuje powierzchnię sześciu hektarów. W budynku winiarni dostępna jest sala degustacyjna oraz piwnica, a nietypowy design przyciąga turystów z całej Polski. Winnica specjalizuje się w produkcji win białych, jednak można tutaj także skosztować paru odmian czerwonego wina.
Winnice podkarpackie w niczym nie ustępują więc winiarniom znajdującym się we Francji czy Włoszech. To właśnie w tym regionie Polski można zapoznać się z wieloma gatunkami winorośli i popróbować wyśmienitych lokalnych trunków. Jeśli chcesz na bieżąco poznawać tajniki podkarpackich win koniecznie pamiętaj o regularnym odwiedzaniu naszej strony winiarzepodkarpacia.pl